Od Edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej do … własnego przedszkola

Trwa rekrutacja na 11 edycję studiów podyplomowych na kierunku Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna.

Naszym absolwentom oraz przyszłym słuchaczom na pewno przyda się kilka praktycznych porad jak założyć własne przedszkole. Coraz więcej osób wybiera właśnie tę formę zatrudnienia, decydując się na kształtowanie przyszłych pokoleń. Współcześni rodzice mają zazwyczaj do wyboru coraz ciekawsze oferty dla swoich pociech, bo przedszkola prześcigają się w proponowaniu różnych form rozwoju maluchów i uatrakcyjnianiu ich czasu w żłobkach, przedszkolach czy klubach malucha. Oprócz minimum programowego, określonego przez MEN, przedszkola często oferują również naukę języków, tańca, sport i inne aktywności.

Gdy już wiadomo, że wychowanie dzieci to nasza pasja, której zamierzamy się poświęcić, warto zabrać się za spełnienie wszelkich formalności. Złożenie wniosku do Ewidencji Działalności Gospodarczej jest prostsze niż spełnienie wszystkich wymogów, szczególnie ważne jest znalezienie odpowiedniego miejsca, bowiem lokal musi spełniać wymogi sanitarne, przeciwpożarowe i inne. Warto więc wybrać się do odpowiednich instytucji, by zdobyć informacje, na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze lokalu.

Jeśli już mamy odpowiednie miejsce na nasze przedszkole, trzeba zająć się znalezieniem odpowiedniej kadry. Przede wszystkim powinni to być ludzie, wykonujący swój zawód z pasją i radością, choć tego nie określają normy prawne. Prawo narzuca natomiast posiadanie przez personel wykształcenia pedagogicznego, a od dyrektora placówki wymaga się stopnia nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego, tytułu magistra oraz minimum 5-letniego doświadczenia pedagogicznego.

Osoby, które zaczynają prowadzenie własnej działalności gospodarczej, mogą również spróbować otworzyć punkt przedszkolny, którego założenie odbywa się podobnie jak w przypadku przedszkola, jednak wymogi co do lokalu, są nieco mniej rygorystyczne.